Evraklarda Güvenlik Numarası Kullanımı Ve Kumpas Belgeleri

Tamer Tatar’ın savcılığa teslim ettiği iddia edilen  sahte CD 5 içindeki 1997 tarihli sözde belgelerde  “Güvenlik Numarasıkullanıldığı   görülmektedir.  Bu bölümde FETÖ üyeleri ve işbirlikçilerinin sahte evrak güvenlik numarası kullanılarak ürettikleri sahte belgeler ve belge üretme kumpas organizasyonu açıklanmaktadır. Sayfa sonunda bulunan linklere tıklayarak üretilmiş kumpas belgelerine ve kumpas organizasyonuna ulaşabilirsiniz.

 

1997 yılı itibariyle evraklara stampa ile “Güvenlik Numarası” basma usülü 1995 tarihli TSK Karargah Hizmetleri Yönergesinde (MY-75-1(A)) bulunmamaktadır. Bu usül ilk kez 5 Kasım 2002 yılında yayınlanan emirle yürürlüğe girmiş ve 2008 yılında güncelleştirilen TSK Karargah Hizmetleri Yönergesi (MY-75-1(B)) Bölüm 7-7 de yer almıştır.   

 

Bu nedenle 2002 TARİHİ ÖNCESİ YAYINLANAN GİZLİ VE ÖZEL GİZLİLİK DERECELİ HİÇ BİR EVRAK ÜZERİNDE 2002 YILI ÖNCESİNİ TARİF EDEN (İLK İKİ RAKAMI) HİÇ BİR GÜVENLİK NUMARASI BULUNAMAZ.

 

4982 S.K.kapsamında telebimize karşılık Gnkur Başkanlığın 11 Kasım 2019 tarihli yazısı  ile bu durum tespit edilmiştir. 

BU NEDENLE 5 KASIM 2002 YILINDAN ÖNCE YAYINLANAN  HİÇ BİR EVRAKTA GÜVENLİK NUMARASININ BULUNMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR. OLUŞTURULMA TARİHİ 25 MAYIS 2007 14:54 OLAN CD 5 İÇİNDE, ÜZERİNDE “GÜVENLİK NUMARASI” BULUNAN 1997 YILINA AİT (2002 TARİHİNE KADAR) TÜM EVRAKLAR  KESİN OLARAK ÜRETİLMİŞ SAHTE BELGELERDİR. BU DURUM CD 5 İN OLUŞTURULMA TARİHİNİN GERÇEK OLMADIĞINI, SAHTE CD 5 İN SORUŞTURMA AŞAMASINDA TOPLANAN, TAHRİF EDİLEN VE ÜRETİLEN SAHTE BELGELERLE HAZIRLANDIĞINI VE BİR KUMPAS ORGANİZASYONUNUN VARLIĞINI DA ORTAYA KOYMAKTADIR.

2008 yılında yürürlüğe giren TSK Karargah Hizmetleri Yönergesi (MY-75-1(B)) Bölüm 7-7 de “Evrak Güvenlik Numarasının kullanımı aşağıdaki şekilde tarif edilmiştir; 

a. Güvenlik Numarası: GİZLİ (NATO GİZLİ hariç) ve ÖZEL gizlilik dereceli bir evrakın kontrolsüz gönderilmesi, çoğaltılması ve evrak güvenliği ihlalinin önlenebilmesi amacıyla en az altı haneli numaralar dizisidir.

b.Güvenlik Numarası: Giden evrak kayıt defterinin “Güvenlik Numarası” hanesinden her yıl Ocak ayının ilk çalışma gününde 0001 den başlayarak, her evrakın dosya ve gönderilecek nushalarının kaydından sonra ardışık olarak YILIN SON İKİ RAKAMI İLE BİRLİKTE (YILIN SON İKİ RAKAMI + GÜVENLİK NUMARASI) VERİLİR.” 

c.Herhangi bir nedenle çoğaltılan (Genel Evrak Birimi tarafından mesajların çoğaltılması hariç) GİZLİ ve ÖZEL gizlilik dereceli evrak (önceden güvenlik numarası almış veya almamış evrak dahil)’ın sadece çoğaltılan nushalarına verilir.

Kumpas belgelerine ve kumpas organizasyonuna ulaşmak için aşağıdaki linklere tıklayınız…