28 ŞUBAT DAVASINI SORGULAYAN, SORUŞTURAN, YARGILAYAN KAMU GÖREVLİLERİ,  GAZETECİLER VE SAHTE BELGE DÜZENLEYEN TSK’DA YUVALANMIŞ FETÖ ÜYELERİNİN AKIBETLERİ;

 • Basında Algı Operasyonu Başlatarak 28 Şubat’ın Yargılanması Gerektiği Konusunda Yoğun Propaganda Yapan Basın Mensupları:

Nazlı ILICAK:  FETÖ davasında yargılanmaktadır.  Hakkında 8 yıl 9 ay hapis cezası verilmiş, 3 yılı aşkın süre tutuklu kaldıktan sonra 5.11.2019 tarihinde tahliye edilmiş olup  yargı süreci devam etmektedir. 

Ahmet ALTAN: FETÖ davasında yargılanmaktadır. Hakkında 10 yıl 6 ay hapis cezası verilmiş, 3 yılı aşkın süre tutuklu kaldıktan sonra 5.11.2019 tarihinde tahliye edilmiş, ancak tekrar tutuklanmış olup  yargı süreci devam etmektedir. 

Cengiz ÇANDAR: Yurt dışındadır.

Mümtazer TÜRKÖNE: FETÖ davasında yargılanmaktadır. Hakkında 10 yıl 6 ay hapis cezası verilmiş, tutuklu olup  yargı süreci devam etmektedir. 

Şahin ALPAY:  FETÖ davasında yargılanmaktadırHakkında 8 yıl 9 ay hapis cezası verilmiş,  20 aylık tutukluluktan sonra Mart 2018’de adli kontrol hükümleri ile tahliye edildi.

Mehmet Ali BİRAND:  Öldü

 • Sahteliği Bilirkişi Raporuyla Kanıtlanan CD 5 ve Diğer Belgeleri Getiren Şahıs

 Tamer TATAR: TSK dan Aralık 1997 tarihinde F. Gülen Tarikatı iltisakı nedeniyle ihraç edilmiştir.  FETÖ’nün yardım kuruluşu “KİMSE YOK MU DERNEĞİ” kapatılmadan önce dernekte faaliyet gösterdiği, sonrasında bu örgütün okullarının bulunduğu Afrika ülkelerinde F.Gülen organizasyonu ve finansı ile göz tedavileri ve ameliyatları gerçekleştirmiştir. Hakkında Gnkur Başkanlığından “GİZLİ” belgeleri sızdırdığı gerekçesi ile soruşturma açılmıştır.  Soruşturmanın akibeti bilinmemektedir.

 • Genelkurmay Başkanlığından “Genelkurmay Başkanı Namına” usülsüz yetki kullanarak üretilmiş/uydurulmuş belge/bilgi gönderen eski Gnkur Adli Müşaviri,

Muharrem KÖSE: Kozmik oda davası, diğer FETÖ davaları ve 15 Temmuz darbe davasının planlama ekibinde yer alan tutuklu sanık. TSK’dan ihraç edildi  (Bakınız Md.21).  Son olarak Ankara 25.Ağır Ceza Mahkemesi, 25 Ocak 2020 tarihinde FETÖ’nün Askeri Yargıdaki yapılanmasına yönelik yürütülen davada Gnkur eski müşaviri Muharrem KÖSE’ye FETÖ ÜYESİ OLMAK VE ANAYASAYI İHLAL SUÇUNDAN AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI VERMİŞTİR.

 • Soruşturmayı Başlatan Yargı Mensupları :

 

Savcı Mustafa BİLGİLİ: Kozmik Oda Kumpası davası başta olmak üzere  FETÖ ile ilgili diğer davalarda tutuklu olarak yargılanmış, FETÖ üyeliği ve devlet güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme suçundan 17 yıl ağır hapse mahkum edilmiştir. 

Kemal Çetin: FETÖ davasında tuklandı, meslekten ihraç edildi. Yargılaması tutuksuz devam etmektedir.

Savcı Hüseyin AYAR: FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle OHAL Kararnamesi ile meslekten ihraç edilmiştir. Ayar aynı zamanda Balyoz soruşturmasını yürüten savcılardandı. Sahte olduğu aşikâr olan sözde belgeleri delil olarak soruşturma dosyasına koymak ve bunlara istinaden iddianame hazırlamaktan dolayı ihraç edildi. İtirafçı hâkim Mehmet HAMZAÇEBİ, Hüseyin Ayar’ın cemaatin ‘A takımı’ ve ekibinden ‘abi’ pozisyonunda olduğunu ifade etmiştir. 

Savcı Fikret SEÇEN: FETÖ davalarında firari sanıktır. Beşiktaş’taki özel yetkili savcılardan biriydi. Ergenekon, Balyoz ve diğer birçok soruşturmada görev aldı. Başsavcı Vekili olarak hangi savcının hangi soruşturmayı yürüteceğine karar veren kişiydi. MİT Müsteşarı’nın ifadeye çağrılması sürecinde de Başsavcı Vekili olarak görevliydi. Meslekten ihraç edildi. Şimdi firari ve nerede olduğu bilinmiyor. İtirafçı hâkim Mehmet HAMZAÇEBİ, Fikret Seçen’in de cemaatin ‘A takımı’ ve ekibinden ‘abi’ pozisyonunda olduğunu ifade etmiştir. 

 • Bilirkişi Heyeti (TÜBİTAK):

 

Ünal Tatar: Balyoz ve Ergenekon ve Kozmik Oda davalarının  bilirkişisi. FETÖ Firari sanığı. Bylock kullandığı tespit edildi. Kozmik oda davasında, kopyalama işleminin yapıldığı tespit edilen günlerde, Ünal Tatar ile eski savcı FETÖ üyesi Bilgili arasında irtibat bulunduğu ve Tatar’ın bu tarihlerde Ankara Adliyesi bölgesinde olduğuna dair sinyal bilgisinin yer aldığı tespit edildi.

Yakup KORKMAZ: FETÖ üyeliğinden soruşturması devam ediyor. Kozmik Oda soruşturmasına ilişkin hazırlanan iddianamede de “herhangi bir görevinin bulunmamasına rağmen devlet sırrı niteliğindeki dijital verileri kopyaladığına” yönünde suçlama var.

Cihat YILDIZ: Meslekten ihraç edildi. Halen FETÖ firari sanığı

 

 • Adli Kolluk Mensupları:

FETÖ üyesi Bilgili’nin dosyada unuttuğu (Klasör 32 .s.152) nöbet listesinde yer alan Emniyet mensuplarından (İlyas Varlı,  Hüseyin Taşyapar ve Sinan Yıldız Nizamettin Tuncer Erşin Şenyer) ;

 

İlyas VARLI,  Hüseyin TAŞYAPAR ve  Sinan YILDIZ: İddianame savcısı Mustafa BİLGİLİ’de dahil 121 Kişinin yargılandığı “Kozmik Oda Kumpası” davasının sanıklarından olduğu, yargılamalarına devam edildiği,

Nizamettin TUNCER: Ergenekon soruşturması kapsamında İşçi Partisi’nde (İP) yapılan aramalar sırasında görevi kötüye kullandıkları iddiasıyla Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde görevli 10 polisin sanık olduğu davada yargılanmakta olduğu,

Ersin ŞENYER: 2016 OHAL kararnamesi ile FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle Emniyet Mensupları listesinde 302685 sicil numarası ile 6127. sırada meslekten çıkarıldığı anlaşılmıştır.

Ömer KÖSE: “SELAM Tevhid”, “Yasadışı Dinlemeve benzeri davalarda tutuklu bulunan, ayrıca Ergenekon, Balyoz gibi kumpas davalarında birçok soruşturmayı yürüten eski emniyet müdürüdür.  İstanbul Emniyet Müdürlüğü TEM Şübe Müdürü olduğu 2012 yılında Reşat Petek dahil bir çok sözde mağdura tebligat ve ifadelerinin alınması işlemlerinde görev almıştır. (Kls.249 s.515)

Ayhan KOÇ: Gnkur. Hrk.Bşk.lığı İGDH Koor.Ş.ye ait dosya fihristleri, CD-5 ve 11-13.06.2012 tarihinde YÖK Başkanlığında ele geçirilen belgelerle ilgili araştırma tutanağını tanzim eden  Ankara İl Emniyet Md.lüğü TEM Şb.Müdürüdür. CD 5 de yer alan; 27 Mayıs 1997 “Batı Eylem Planı”, 4 Haziran 1997 “BÇG İnceleme Sonuçları”, 10 Haziran 1997 “İBDA-C Militanları”, 20 Haziran 1997 “Gebze Belediyesi Hakkında”,10 Temmuz 1998 tarihli “ÖSY’de Uygulanan Ortaöğretim Başarı Puanı” konulu belgelerin, fihristler ile Tarih-Sayı-Konu itibariyle uyuştuğu raporu vermiştir. Meslekten ihraç edilmiş ve Kozmik Oda davasında FETÖ üyesi Bilgili-Köse ile birlikte yargılanmıştır (Kls.81 s.3).

 Hamza BAYINDIR: 2013 yılında Ayhan Koç’tan sonra Ankara TEM Şb. Müdürü olarak, araştırma tutanaklarını düzenleyen kişidir. Selam-Tevhid kumpas davasında tutuklanmış ve Ayhan Koç’la birlikte yargılanmıştır. 

 Harun AĞA: SELAM Tevhid”, “Yasadışı Dinleme” ve benzeri davalarda tutuklu.

 

 • Arama, El Koyma, Yakalama, Gözaltına Alma Tutanaklarını düzenleyen Kolluk Mensupları ;

 Hamdi YETER: 233851 Sicil Numaralı Emniyet Amiri 01 EYLÜL 2016 tarihli ve 29818 Numaralı Resmi Gazete Mükerrer Sayısında yayınlanan 672 Numaralı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile, FETÖ/PDY TERÖR ÖRGÜTÜ ile üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibati olan ve Ekli(2) Listede ismi yer almış ve Emniyet Genel Müdürlüğü teşkilatından başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın çıkarılmıştır.

Haluk ÇEVİK: 286837 Sicil Numaralı Komiser 01 EYLÜL 2016 tarihli ve 29818 Numaralı Resmi Gazete Mükerrer Sayısında yayınlanan 672 Numaralı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile, FETÖ/PDY TERÖR ÖRGÜTÜ ile üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibati olan ve Ekli(2) Listede ismi yer almış ve Emniyet Genel Müdürlüğü teşkilatından başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın çıkarılmıştır.

Sinan İYİİŞ: 331126 Sicil Numaralı Polis Memuru 02 KASIM 2016 tarihli ve 29896 Numaralı Resmi Gazetede yayınlanan 677 Numaralı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile, FETÖ/PDY TERÖR ÖRGÜTÜ ile üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibati olan ve Ekli(3) Listede ismi yer almış ve Emniyet Genel Müdürlüğü teşkilatından başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın çıkarılmıştır.

 

 • Sanıkların İlk İfadelerini Alan Savcılar:

Mustafa BİLGİLİ:  Yukarıda belirtildi.

Kemal ÇETİN:  Yukarıda belirtildi

Cemil TUĞTEKİN: FETÖ iştiraki nedeniyle meslekten ihraç edildi. Eski hâkim Dursun Ali Gündoğdu’nun ifadesinde Almanya’da firarda olduğu belirtiliyor.

Mehmet ÖZGÜR: FETÖ davasında tutuklu sanık. Meslekten ihraç edildi. Bylock kullandığı tespit edildi.

Yıldırım BAYYURT: 2016 yılında HSYK 2. Dairesinin kararı ile FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle açığa alınmış ve tutuklanmıştır

Hüseyin GÖRÜŞEN: FETÖ/PDY davasında örgüt üyeliğinden 7 yıl 6 ay hüküm giydi (Hakan Fidan ı ifadeye çağıran Ankara C. Başsavcı Vekili- Bir başka kaynakta MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı 7 Şubat 2012’de ifadeye çağıran savcının Sadrettin Sarıyaka olduğu belirtiliyor)

 Adnan ÇİMEN: FETÖ/PDY davasında örgüt üyeliğinden tutuklu sanık. 15 Temmuz kalkışmasından yaklaşık 8 ay sonra yurt dışına kaçma arifesinde yakalandı.  Meslekten ihraç edildi

 

 • Tutuklama Kararı Veren Hâkimler:

Hakan ORUÇ: FETÖ üyeliği nedeniyle 8 yıl 9 ay hapse mahkum edildi ve meslekten ihraç edildi.

Mustafa KARATAY: FETÖ iltisakı nedeniyle meslekten ihraç edildi.

Muhammet ALABAŞ: FETÖ iltisakı nedeniyle meslekten ihraç edildi.

Ali ERTAN: FETÖ iltisakı nedeniyle meslekten ihraç edildi.

Haydar KOL:  FETÖ iltisakı nedeniyle meslekten ihraç edildi. Yargılandı, 9 yıl hapis cezası aldı.

 • İstanbul 12. Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti Hakimleri (Kesin Hükmün Kaldırılması Kararını verenler) :

 Bşk. Mehmet Hamza ÇEBİ: FETÖ iltisakı nedeniyle tutuklandı, meslekten ihraç edildi. İtirafçı oldu, adli kontrol tedbirleriyle tahliye oldu.

Üye Mehmet ERDOĞAN: FETÖ iltisakı nedeniyle tutuklandı, meslekten ihraç edildi. İtirafçı oldu, adli kontrol tedbirleriyle tahliye oldu.

Üye Vedat Dalda: FETÖ iltisakı nedeniyle tutuklandı, meslekten ihraç edildi, adli kontrol tedbirleriyle tahliye oldu.

Balyoz kumpası davasının FETÖ üyesi hakim ve savcıları soruşturma safhası tamamlanarak iddianame mahkemeye verilmiş ve mahkeme iddianameyi kabul etmiştir. İddianame savcısı bu üç hakimi silahlı terör örgütüne üye olmak iddiası ile 10 yıldan 27 şer yıla kadar ve Anayasayı ihlal etme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları istenmiş ve her üçü de tutuklanmıştır.   

 • Özgürlük Hakimleri (Her ay tutukluluk hallerinin devamına karar verenler) :

 Dündar ÖRSDEMİR        : FETÖ iltisakı nedeniyle meslekten ihraç edildi. Halen firarda.

Nihal USLU          : FETÖ ltisakı nedeniyle tutklandı, meslekten ihraç edildi. FETÖ üyeliği ve devlet güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme suçundan 14 yıl ağır hapse mahkum edildi.

Abdullah BAHÇECİ: FETÖ iltisakı nedeniyle meslekten ihraç edildi. Tutuksuz yargılanıyor.

Halil İbrahim KÜTÜK: FETÖ iltisakı nedeniyle meslekten ihraç edildi. FETÖ üyeliği ve devlet güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme suçundan 12 yıl ağır hapse mahkum edildi.

Ahmet KORKMAZ: FETÖ iltisakı nedeniyle meslekten ihraç edildi. Halen tutuklu

Kadriye ÇATAL: FETÖ iltisakı nedeniyle meslekten ihraç edildi. AİHM’e yaptığı başvuru reddedildi.               

 • Ankara 13. Özel Yekili Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti (iddianameyi kabul eden ve kovuşturmayı başlatan heyet) :

 Hakan ORUÇ (Üye): Yukarıda belirtildi

Kadriye ÇATAL (Y.Üye): FETÖ iltisakı nedeniyle meslekten ihraç edildi. AİHM’e yaptığı başvuru reddedildi.    

Duruşma Savcısı Kemal Çetin: Yukarıda belirtildi

 • İhbar ve Şikayetleri Değerlendiren, Müşteki İfadelerini Alan Savcılar:

 İbrahim Ethem KURİŞ:  FETÖ üyeliği nedeniyle meslekten ihraç edildi ve tutuklandı. Sağlık nedeniyle (kanser) tutuksuz yargılanmak üzere adli kontrol tedbirleriyle serbest bırakıldı. AİHM e yaptığı başvuru reddedildiği öğrenilmiştir. MGK Genel Sekreteri Vali Muammer Türker tarafından (2016 yılında merkez valiliğine alındı) “İrticai Faaliyetler” ve “Siyasi İslam’ın Kadrolaşma Faaliyetleri” isimli dosyalar bulduğunu ifade ederek, başarılar dileyip bu şahsa göndermiştir.

Sinan TAŞKIN :  15 Temmuz kalkışması sonrası FETÖ iştiraki nedeniyle tutuklandı. Meslekten ihraç edildi (İzmir)

Ümit Zafer ÇOLAK: Beşiktaş’taki özel yetkili savcılardan biriydi. 28 Şubat soruşturması dahil, çeşitli kumpas soruşturmalarında görev aldı, FETÖ iştiraki nedeniyle tutuklandı, ihraç edildi. Reşat Petek dâhil birçok sözde mağdura tebligat ve ifadelerinin alınması işlemlerinde görev almıştır. (Kls.249 s.519)

Hüseyin GÖRÜŞEN: Ankara eski C. Başsavcı Vekili  olan bu şahıs FETÖ/PDY davasında örgüt üyeliğinden 7 yıl 6 ay hüküm giymiştir.

Durmuş YİĞİT:  İstanbul eski Cumhuriyet Savcısı, “BYLOCK” kullandığı tespit edilmiş, FETÖ üyesi olarak aranmaktadır. Halen firaridir.

Ayşenur ARICAN:  Afşin Cumhuriyet eski Savcısı olan bu şahıs  667 Sayılı KHK kapsamında (FETÖ) ile bağlantısı olduğu gerekçesiyle meslekten ihraç edilmiştir. 

Selim KORKUT:  19.07.2016  tarihinde Bandırma savcılığına yapılan FETÖ/PDY operasyonu ile tutuklanmıştır.

Hüseyin BAKLACI: Şemdi Sakık’ın Diyarbakır E tipi Cezaevinde verdiği dilekçesini işleme koyan  Cumhuriyet Savcısıdır.  Temmuz 1996 da FETÖ üyeliğinden HSYK 2.Dairesince açığa alınmış ve  gözaltı kararı verilmiştir. 

 • Adli Arama ve El Koyma Tutanaklarını Düzenleyen Savcılar :

 Yıldırım BAYYURT: 2016 yılında HSYK 2. Dairesinin kararı ile FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle açığa alınmış ve tutuklanmıştır.  

 • TSK da Görevli İken Savcılığa Gönderilen Belgeleri Hazırlayan /İmzalayan/Denetleyen FETÖ Üyesi TSK Mensupları   :

Hakim Albay eski Gnkur Adli Müşaviri Muharrem KÖSE;  Yukarıda belirtildi.

Hâkim Albay eski Gnkur Ceza İşleri Şube Müdürü Mehmet Oğuz AKKUŞ: Adli Müşavir FETÖ üyesi Muharrem Köse’ye bağlı olarak çalışmış ve söz konusu belgeleri birlikte hazırlamışlardır. Muharrem Köse’nin 15 Temmuz öncesi çıkan FETÖ ilişkisi haberleri sonucu bir süre Adli Müşavirliğe bakarak aynı kumpasa devem etmiştir. 15 Temmuz kalkışmasından sonra tutuklanmış ve TSK’dan atılmıştır.

Emin MERT (Hava İstihbarat Kurmay Alb.)Gerekçeli karar 3011 de yer alan 6 Mayıs 1997 “Batı Harekatı Konsepti” ve 27 Mayıs 1997 “Batı Eylem Planı” nın 26.03.2010 tarihinde imha edildiğini gösterir Hv.K.K.lığının sözde imha tutanağını hazırlamıştır. Hv.K.K.lığı İstihbarat Başkanlığında görev alan bu şahıs örgüt içinde FETÖ cü olmayan TSK mensuplarına şantaj /kumpas ve iftirayla TSK’dan atılmalarını/ayrılmalarını sağlamıştır. Bayan Ütgm Nazlıgül Daştanoğlu’nun TSK’dan atılarak intihar etmesine sebep olmuştur. 15 Temmuz kalkışmasından sonra FETÖ cü olduğunu itiraf etmiş ve TSK’dan atılmıştır. 

Mustafa Zeki UĞURLU (Tuğamiral): Gnkur. Genel Sekreterliğinin sözde tarihçesinde yer alan bazı bilgiler hakkında görüş bildirmiştir. 15 Temmuz kalkışmasına katılan FETÖ mensubu firari sanık. TSK dan ihraç edildikten sonra NATO toplantısına (Firari FETÖ sanığı olarak) katıldığı haberleri medyaya yansımıştır (Kls.248 s. 146)

Şener TOPUÇ (Tuğg.): Gnkur. Genel Sekreterliğinin sözde tarihçesinde yer alan bazı bilgiler hakkında görüş bildirmiştir. (Kls. 248 s.153) Darbe girişimi gecesi görevli olduğu Afganistan’da bulunan Kabil Eğitim, Yardım ve Danışma Komutanı olan Tuğgeneral Şener Topuç, Dışişleri Bakanlığı ve MİT’in girişimleri ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin işbirliği sayesinde  Dubai Havaalanı’nda yakalanarak Türkiye’ye getirildi. Şener Topuç’un o gece görev yaptığı Kabil’den ayrılmadan önce Almanya’ya sığınmak için girişimde bulunduğu ancak Alman makamlarının bu talebe olumlu karşılık vermediği öğrenildi. FETÖ üyesi olarak tutuklu yargılanmaktadır.

Hasan Hüseyin DEMİRARSLAN (Korg.): 2013 yılında Gnkur. Genel Sekreterliğinin sözde tarihçesinde yer alan bazı bilgiler hakkında (Tümg. Personel Başkanı olarak) görüş bildirmiştir. İzmir’de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasının (FETÖ/PDY) 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından açılan 280 sanıklı davada, Hava Kuvvetleri Eski Kurmay Başkanı Korgeneral Hasan Hüseyin Demirarslan’ın, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldığı öğrenilmiştir. Halen yargılanmaktadır.

Murat Koçyiğit (Jandarma Kur.Alb.): 15 Temmuz FETÖ kalkışmasında halka ateş açtığı, “yurtta sulh konseyi” üyesi olduğu gerekçesi ile  FETÖ Gnkur. Başkanlığı Çatı davasında hakkında 141 kez ağırlaştırılmış müebbet cezası verilmiştir.

 Mustafa ÖZSOY (Tuğg.): 2012 tarihinde Tuğgeneral rütbesiyle İKK daire Başkanı olan bu kişi,  15 Temmuz FETÖ kalkışmasında Korgeneral rütbesiyle Gnkur İstihbarat Başkanı görevini yürütmekteydi. Bu kişi FETÖ yargılamalarında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştır. 2012 yılında İKK Daire Başkanı olarak FETÖ üyesi Bilgili’nin Gnkur Başkanlığından istediği evrakları kendisine bağlı  Bilgi Güvenliği Şb.Md.Vekili FETÖ üyesi (itirafçı) Mu.Bnb. Bülent Sevindik’e göndererek denetlenmesini (!) sağlamıştır.

 M.Serdar SEVGİLİ (Kur.Alb.): 2012 tarihinde Kur. Alb. Rütbesiyle Gnkur Personel Başkanlığına bağlı General Amiral Şube Müdürü olarak ilgisi bulunmadığı halde FETÖ üyesi Bilgili’nin Gnkur Başkanlığından istediği evrakları tanzim eden/denetleyen/üreten kişidir.15 Temmuz FETÖ kalkışmasında Tuğgeneral rütbesiyle Yurtta Sulh Konsey üyesi olduğu tespit edilen FETÖ üyesi / hükümlüsüdür.

 Bülent SEVİNDİK (Bnb.): 2012 tarihinde Binbaşı rütbesi rütbesi ile İKK daire Başkanına bağlı olan Bilgi Güvenliği Şb.Md.Vekili görevini yürütmüştür. Bu görevdeyken, usüle aykırı bir emirle İKK Daire Başkanlığına gönderilen belgeleri  denetleyen/üreten kişidir.  FETÖ itirafçısıdır.

 Deniz AY (Kur.Alb.): 2102 yılında Kur.Yb rütbesi ile Gnkur Gensek İcra Subaylığı görevini yürüten ve dolabında 7 Nisan 1997 tarihli sözde belgeyi dolabında bulduğunu iddia eden kişidir. 15 Temmuz kalkışmasında 4 Kolordu (Ankara) Kurmay Başkanı görevini yürüten bu kişi, FETÖ 4. Kolordu davasında ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum olmuştur.

Gökhan ESKİ (Yarbay);  7 Nisan 1997 tarihli sözde belgenin  Gnkur Gensek İcra Subayı (Yb) Deniz AY’ın dolabında bulunduğu tarihte (2102 yılında) Yarbay rütbesi ile Gnkur Başkanlığı Emniyet Subayı görevini yürüten kişidir. Bu şahısta Gnkur Başkanlığındaki tüm çalışma odalarının anahtarlarının yedeği bulunmakta, fiziki mekanlara-çalışma odalarına rahatlıkla girebilme imkanına sahiptir. Fiziki mekanların güvenliği ve güvenlik kameralarının sorumluluğu da bu şahıstadır.  15 Temmuz kalkışmasında sivilleri hedef aldığı ve diğer darbe eylemlerinden dolayı 11 Kez ağırlaştırılmış  müebbet hapse mahkum olmuştur.

 • Balyoz Kumpas İddianamesinde 28 Şubat Sürecinin Bir “Darbe” Olduğuna Yer Veren ve Davaya Dayanak Oluşturan Savcılar;

Savaş KIRBAŞ: 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yürütülen soruşturma kapsamında tutuklu yargılanan ve meslekten ihraç edilen bu şahıs, “FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan 10 yıl hapis cezasına mahkum edilmiştir.

 Hüseyin KAPLAN: Savaş Kırbaş ile birlikte hareket ederek, örgütün amacı doğrultusunda usülsüz ve hukuka aykırı yargılama yaptığı  belirlenen “Balyoz Planı” davası savcılarından bu şahıs  hakkında, cumhuriyet savcısı, “FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etmiştir.

 Balyoz kumpası soruşturmasında hazırlanan ve mahkemece kabul edilen iddianame ile ilgi açıklama dilekçemizin “İddianamenin bir FETÖ  üyesi tarafından ve örgüt faaliyeti kapsamında kaleme alınması nedeniyle geçerliliği konusunda değerlendirme “ başlıklı “9.“ maddesinde bulunmaktadır.

Sonuç olarak,  açık kaynaklardan tespit edilebilen 16 Savcı, 14 Hakim, 12 Polis, 3 Bilirkişi, 12 Asker ve 6 Gazeteci olmak üzere 63 kişi FETÖ davalarında yargılanmakta, ceza almış, firarda ve meslekten ihraç edilmişlerdir.